America retold-lukupiiri

10.11.2025 18:30

Keskustakirjasto Oodi

Oppimistila 3, 2. kerros

Tervetuloa englanninkieliseen America retold-lukupiiriin! 

Lukupiirissä keskustellaan kolmen amerikkalaisen klassikkoteoksen (Pikku Naisia, Huckleberry Finnin seikkailut ja Kultahattu) kautta tarinankerronnan taiteesta; mikä tekee kirjasta klassikon, kuinka kaunokirjallisuus taipuu eri taiteenlajiksi ja mitä mahdollisuuksia ja riskejä rakastettujen klassikoiden uudelleen sovittamiseen liittyy. Pohdimme myös minkälaisia näkökulmia ja tulkintoja fiktiiviset kertomukset eri muodoissaan tarjoavat Amerikan historian ikuisiin kysymyksiin.

Jokaisen keskustelun jälkeen katsomme romaanin elokuvaversion ja luemme nykyromaanin, joka tarjoaa uuden näkökulman alkuperäiseen teokseen. 

Lukupiiri kokoontuu joka kuukauden toisena maanantaina syyskuusta 2025 toukokuuhun 2026, klo. 18.30–20.30 Oppimistila 3:ssa, Oodin toisessa kerroksessa. Elokuvanäytökset ovat klo. 18.00–20.30 Aurassa, Oodin 2.krs. 

Ensimmäisessä tapaamisessa maanantaina 8.9 keskustellaan kirjasta Pikku naisia (Louisa May Alcott,1868). 

 

Aikataulu:

8.9                  

Kirjallisuuskeskustelu: Little women / Pikku naisia (Louisa May Alcott, 1868)           

20.10              

Elokuvanäytös ja keskustelu: Little women / Pikku naisia (ohj.Greta Gerwig, 2019)

Huom! Poikkeuksellisesti kokoonnumme Aura-tilassa, 2. krs. 

10.11              

Kirjallisuuskeskustelu: March (Geraldine Brooks, 2005)

8.12                 

Kirjallisuuskeskustelu: Huckleberry Finnin seikkailut / Huckleberry Finn (Mark Twain, 1884)

12.1                 

Kirjallisuuskeskustelu Huckleberry Finnin elokuvaversiosta. (versio julkaistaan myöhemmin)

9.2                   

Kirjallisuuskeskustelu: James (Percival Everett, 2024)

9.3                   

Kirjallisuuskeskustelu: Kultahattu / The Great Gatsby (F. Scott Fitzgerald, 1925)

13.4                 

Elokuvanäytös ja keskustelu: The great Gatsby – Kultahattu / The Great Gatsby (ohj. Baz Luhrman 2013) 

Huom! Poikkeuksellisesti kokoonnumme Aura-tilassa, 2. krs. 

11.5                 

Kirjallisuuskeskustelu: The Chosen and the Beautiful (Nghi Vo, 2021)

 

Lukupiirin vetäjinä toimivat Keith Brown ja Shelley Stephenson. He ovat viimeisen kahden vuoden ajan vetäneet lukupiirejä Tempessä Arizonassa ja viettävät nyt vuodet 2025–2026 Helsingissä, jossa Keith työskentelee Helsingin Yliopistossa Pohjois-Amerikan tutkimuksen parissa. 

Lukupiiri on avoin kaikilla eikä ennakkoilmoittautumista tarvita. Osanottajia kannustetaan lukemaan kirja ennen keskustelua, mutta se ei ole välttämätöntä.  

Keskustelut käydään englanniksi.